Architektura
Mayové využívali ke stavbě svých budov kamene, hlavně vápence, kterého je na Yucatánu všude hojnost. Používali maltu (znali proces získávání vápna pálením vápence) a to jak k vlastní stavbě, tak zejména k její vnější výzdobě. Malta se v silné vrstvě nanášela na již postavenou budovu a poté se barevně upravovala. Nejčastěji používané barvy byly: červená, modrá, bílá. Vnější vzhled paláců, pyramid a dalších významných budov byl pro Maye mnohem důležitější než jejich vnitřní řešení, takže oproti poměrně malým a prostým místnostem většinou bez honosné výzdoby můžeme pozorovat bohatě zdobené fasády, průčelí a rohy či střešní hřebeny jednotlivých staveb, k dekoraci se často využívaly reliéfy a zpodobnění bohů – hlavně Chaca (bůh deště) nebo Kukulkána (opeřený had) či symboliky Venuše a jiných planet. U některých staveb zásadního významu např. v Palenque byly zdobeny i čelní stěny vnitřního chrámu na vrcholu pyramid nebo chodby královského paláce a to štukovými reliéfy nebo jako např. v Bonanpaku nástěnnými barevnými freskami.
Mayská města byla většinou stavěna podle schématu: centrum, které sloužilo k náboženským a ceremoniálním účelům tvořilo několik hlavních budov, v některých žili vysocí kněží či královská rodina, některé sloužili pouze výše uvedeným účelům. Kolem tohoto „centra (většinou bylo postaveno na uměle vyvýšené platformě) se pak rozprostíraly stavby a obydlí ostatních obyvatel města zdaleka ne honosných, většinou z hlíny a větví, proto se dochovala jen kamenná centra těchto měst.
Kromě výše uvedených pyramid, chrámů a královských paláců byly často součástí městských center ještě tržiště, hřiště na pelotu či oltáře a tzv.“stély“ – ty mají velký význam pří bádání a objasňování historie jednotlivých měst. Tyto kamenné sloupy resp. desky byly vztyčovány zejména v ranně klasickém období a byly na ně zaznamenávány významné události v dějinách města (formou štukového reliéfu nebo vytesáním) jako např. korunovace vládce, vítězná bitva apod. Největším nalezištěm stél je město Cobá nedaleko Tulumu (zde je také na jedné stéle uvedeno datum zimního slunovratu 2012 - konec mayského kalendáře).