Chrámy
Zádušní chrám královny Hatšepsut
Jen kousek od Údolí Králů a Luxoru se nachází další významná památka.Chrám královny Hatšepsut je ve velmi dobrém stavu. Stavba je částečně vytesána ve skále. Do údolí Nilu se otevírá impozantní kolonádou navrženou a vystavěnou dvorním architektem Senemutem. Kolonády stojí na dvou nad sebou umístěných a lehce nazad posunutých terasách. Výsledný efekt nepostrádá klasickou eleganci a uměřenost. Hlavní vstup do chrámu je z druhé (prostřední) terasy, přístupné po dlouhé rampě, která kdysi bývala obklopena svěžími zahradami. Malby a reliéfy jsou zde zastřešené a uchovaly si tak svou nádhernou barevnost. Reliéfy vyprávějí legendu o božském zrození faraona. Další výjevy zobrazují výpravu do zemí na pobřeží Rudého moře. Malby zachycují mimo jiné Hatšepsut obětující Hórovi.
Celkový dojem z chrámu je bohužel oslaben tím, že chybí sochařská výzdoba. Původní sochy byly minulosti z části rozkradeny a z části zničeny. Horní kolonáda bývala zdobena sochami Osirise, umístěnými před pilíři. V chrámu bylo množství sedících a klečících soch královny Hatšepsut.
Chrámy v Abú Simbelu
Skalní chrámy v Abú Simbelu, které se nacházejí v pískovcových skalách tyčících se nad Nilem, se řadí k nejvýznamnějším architektonickým památkám starověku. Jejich stáří je zhruba 3 300 let. Konkrétně se jedná o dva chrámy, jež obvykle označujeme jako velký a malý.
Velký chrám
je zasvěcen Ramessovi II a vůdčím bohům egyptského panteonu, to jest Amenreovi, Reharahtejovi a Ptahovi. Tento impozantní monument, jež je dokonale spjat s okolním prostředím, dokládá úžasnou provázanost architektonických prvků s plastickou výzdobou. Oba chrámy byly vytesány do kvalitního hrubozrnného pískovce světle žluté barvy, který je místy narůžovělý. Průčelí velkého chrámu má výšku 30 metrů a šířku 35 metrů. Vévodí mu čtyři sedící dvacetimetrové sochy Ramesse II., z nichž každá má své jméno (,,Ramesse, Slunce Vládce", ,,Pán obou zemí", ,,Miláček Amona" a ,,Miláček Atuma"). U nohou vládce a u jeho trůnu je možné vidět menší plastiky jeho manželek, synů a dcer. Nad vchodem stojí za povšimnutí socha stojícího slunečního boha v lidské podobě se sokolí hlavou, jejíž atributy v sobě skrývají Ramessovo trůnní jméno: ,,Silná je spravedlnost Reova". Horní okraj průčelí zdobí ještě řada dvaceti skulptur paviánů.
První síni velkého chrámu dominuje osm devět metrů vysokých soch, jež jsou uspořádány do dvou řad a panovníka zpodobňují jako vládce podsvětí Usira..
Dalšími chrámovými místnostmi jsou druhá síň se čtyřmi sloupy, úzká předsíň sloužící k uskladnění ovoce, vína a květin a svatostánek s obětním stolem a sedícími sochami Amenrea, Reharahteje, Ptaha a Ramesse II. v životní velikosti, jež se nalézají na konci šedesátimetrové osy chrámu a jež dvakrát do roka (v den králových narozenin a v den výročí jeho korunovace) osvětlují sluneční paprsky.
Malý chrám
Malý chrám,umístěný 120 metrů severně od chrámu velkého, je zasvěcen královně Nefertari a bohyni Hathór. Průčelí svatyně dosahuje výšky 12 metrů a šířky 28 metrů. Dominuje mu šest jedenáct metrů vysokých soch Ramesse II. a Nefertari a několik menších skulptur jejich dětí. Vnitřek chrámu tvoří síň se šesti pilíři s hlavou Hathóry a hudebními nástroji (tzv. sistry), předsíň a dvě postranní místnosti k uložení obětin, svatyně se sochou Hathóry v podobě krávy, chránící faraóna Ramesse II., jejíž stěny, strop a pilíře pokrývají dobře zachované nástěnné malby s poněkud více ženskými motivy, než s jakými jsme se setkali v souvislosti s velkým chrámem v Abú Simbelu (převládají scény obětování, korunovace a ochrany královny).